Neuvěřitelný svět BiGy

Biblický citát na dnešní den: Bůh odpouští. (Žl 103,3)

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (5284)
 

Ne (5436)
 

Odkazy

Mozaika 2008 - přispějte na setkání mládeže a Ukrajinu.

Českomoravská fatima

Sdružení přátel bl.Hyacinta Cormiera

Laická společnost nazývaná též brněnské angelikum, se zabývá výchovou mládeže, křesťanským uměním a pomocí potřebným a nemocným.
vydává také jediný časopis v ČR, který se zabývá duchovní obnovou nazvaný Rosa Mystica.

časopis TEDEUM

Institut sv.Josefa FSSPX

Katolík - internetová revue katolické tradice

Národní tisková agentura - nezávislí informační server

Nezávislí katolický informační server

Web biskupa Pavla Posáda

Osobní web otce biskupa Pavla Posáda, emeritního litoměřického biskupa(2003-2008) a světícího biskupa budějovického a titulárního biskupa ptujského.

Spirit - weblog

Honzův občasný deníček o duchovním životě( psaný od r.2004)

Blog pro náboženství, filozofii a umění.

Československé setkání mládeže na Velehradě

Oficiální stránky této akce pro katolickou mládež, která se bude konat 18.-20.července 2008

Lidové noviny

Jedny z mála kvalitních českých novin z dlouhou tradicí. To jsou Lidové noviny vycházející od roku 1893.

Britské listy

Běloruské listy

Běloruské listy mají provořadý úkol přiblížit českým občanům běloruský stát ve všech možných pohledech. Znamená to že se zde o tomto státě dozvíte vše a to turistickými zajímavostmi začínaje a politikou konče.

Immaculata - Neposkvrněná

Immaculata je mariánský občasník, který vydávají bratři Minorité v Brně a který disponuje vším co přibližuje vztah k Panně Marii, k Bohu a ke svatým. Pravidelnými rubrikami, které stojí za přečtení je určitě život sv.Antonína z Padovy a Trochu apologie od Radomíra Malého, který objasňuje mnoho neznámých fakt církevní historie, která zůstala mnoha dnešním historikům zamlčena.

Katolický týdeník

Slovo života

Slovo života je veršem z Bible, které je určeno podle církevního lekcionáře na přislušný měsíc doplněné komentářem k rozjímání. Výborná možnost, jak trávit volné chvilky v Boží blízkosti.

Děti v nouzi - zachraňme děti.

eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Zpravodajství z Izraele. Neschází zde také církvevně zaměřené zpravodajství.


Pravidelné zpravodajství české redakce. Naleznete zde aktuální zpravodajství z Vatikánu a celého světa včetně ČR, doslovné české překlady promluv svatého otce a církevních dokumentů.

Stránka Michala Šebery

Biskupské gymnázium Letovice

Vatikán

Velikonoce ve Vatikánu

Jak tradice velí, tak i letos svatý otec Benedikt XVI. pronesl dnes v pravé poledne na svatopetrském náměstí v Římě svou tradiční promluvu a požehnání Urbi et Orbi(Městu a světu), které papež pronáší jen dvakrát do roka a to na Božího hod Vánoční a Velikonoční.
Vatikán - Nejvyšší představitel římskokatolické církve pronesl tradiční poselství Urbi et Orbi na zaplněném Svatopetrské náměstí ve Vatikánu. Náměstí bylo pokryto žlutými a bílými květy dovezenými z Holandska, které při této příležitosti symbolizovali barvy Vatikánu. 

"Kristus, vstal z mrtvých," těmito slovy papež Benedikt XVI začal mluvit k lidu. "Pokoj vám."

"Myslím na rány hladu, nevyléčitelných nemocí, terorismu, únosů osob," uvedl ve svém poselství papež. "Myslím na podmínky v Africe, Dárfúru, kde je podceňován stav humanitární pomoci."

Benedikt XVI ve své řeči vzpomněl také na další země zmítané konflikty či sužované problémy. Zimbabwe, Somálsko, Afghánistán.

"Bohužel nic pozitivního nepříchází z Iráku krvácejícího neustálými vraždami," zmínil také papež. "Všem obyvatelům těchto zemí chci vyjádřit svoji duchovní blízkost."

Papež na závěr vzkázal světu, že "prostřednictvím Kristových ran můžeme to, co lidstvo trápí, očima naděje."

Poté už popřál požehnané Vánoce v několika světových jazycích. Po italštině následovala němčina, a v holandském jazyce kromě přání vyjádřil i vděčnost za květinovou výzdobu náměstí. Mezi ostatními jazyky zazněla opět i čeština. Svatý otec pronesl česky mezi polštinou a slovenštinou ve spěchu "Kristus vstal z mrtvých." Čechům však jinak nevěnoval další zvláštní pozornost.

Na závěr požehnal světu.

Podle oficiálních údajů z vatikánské kanceláře bylo při poselství přítomni zástupci ze 67 zemí světa. Obřad přenášelo podle tiskových agentur přes sto televizních stanic z asi 70 zemí světa.

V noci na dnešek pak při velikonoční vigilii papež Benedikt XVI. ve vatikánské bazilice svatého Petra řekl, že se křesťané nemusí bát ďábla či smrti.

V průběhu vigilie zapálili účastníci obřadu velikonoční svíce symbolizující zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše. Ceremonii zahájil sám papež, když vstoupil podle tradice do potemnělého a ztichlého chrámu s bílou voskovicí, paškálem, která má symbolizovat, že Kristus je světlem světa. Během liturgie světla si pak od posvěceného ohně zažehli své svíce stovky věřících.

"Ve zmrtvýchvstání Ježíše se láska ukázala být silnější než smrt, silnější než ďábel," řekl podle agentury Reuters téměř osmdesátiletý papež, pro něhož jde o druhé oslavy velikonočních svátků v nejvyšším úřadě v římskokatolické církvi.

Obřad v bazilice zahrnoval i chvalozpěv Exsultet, čtení z bible, křest katechumenů, tedy dospělých žadatelů o vstup do církve, a eucharisti, neboli svátostí lámání chleba. Nově pokřtěni přijali z rukou papeže svaté přijímání. "Křest je víc než koupel, očištění. Je to víc než stávání se částí komunity. Je to nové zrození, nový začátek v životě," citovala jej agentura AP.

Velikonoční vigilie už nejsou součástí Bílé soboty, patří již k nedělním obřadům, kdy si křesťanští věřící připomínají podle tradice zmrtvýchvstání Páně. Proto se tento obřad slaví sice v sobotu, ale až po setmění.

Náročný program čeká na osmdesátiletého papeže i dnes. Už od rána ho budou na Svatopetrském náměstí očekávat tisícové zástupy věřících z celého světa. Oslavy budou pokračovat velikonoční mší, na kterou v poledne naváže slavnostní Benediktovo poselství Městu a světu (Urbi et Orbi) a požehnání.

Žádné komentáře
 
(C)Neuvěřitelný svět BiGy, studentská zpravodajská společnost 2006-2008