Neuvěřitelný svět BiGy

Biblický citát na dnešní den: Bůh odpouští. (Žl 103,3)

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (5284)
 

Ne (5436)
 

Odkazy

Mozaika 2008 - přispějte na setkání mládeže a Ukrajinu.

Českomoravská fatima

Sdružení přátel bl.Hyacinta Cormiera

Laická společnost nazývaná též brněnské angelikum, se zabývá výchovou mládeže, křesťanským uměním a pomocí potřebným a nemocným.
vydává také jediný časopis v ČR, který se zabývá duchovní obnovou nazvaný Rosa Mystica.

časopis TEDEUM

Institut sv.Josefa FSSPX

Katolík - internetová revue katolické tradice

Národní tisková agentura - nezávislí informační server

Nezávislí katolický informační server

Web biskupa Pavla Posáda

Osobní web otce biskupa Pavla Posáda, emeritního litoměřického biskupa(2003-2008) a světícího biskupa budějovického a titulárního biskupa ptujského.

Spirit - weblog

Honzův občasný deníček o duchovním životě( psaný od r.2004)

Blog pro náboženství, filozofii a umění.

Československé setkání mládeže na Velehradě

Oficiální stránky této akce pro katolickou mládež, která se bude konat 18.-20.července 2008

Lidové noviny

Jedny z mála kvalitních českých novin z dlouhou tradicí. To jsou Lidové noviny vycházející od roku 1893.

Britské listy

Běloruské listy

Běloruské listy mají provořadý úkol přiblížit českým občanům běloruský stát ve všech možných pohledech. Znamená to že se zde o tomto státě dozvíte vše a to turistickými zajímavostmi začínaje a politikou konče.

Immaculata - Neposkvrněná

Immaculata je mariánský občasník, který vydávají bratři Minorité v Brně a který disponuje vším co přibližuje vztah k Panně Marii, k Bohu a ke svatým. Pravidelnými rubrikami, které stojí za přečtení je určitě život sv.Antonína z Padovy a Trochu apologie od Radomíra Malého, který objasňuje mnoho neznámých fakt církevní historie, která zůstala mnoha dnešním historikům zamlčena.

Katolický týdeník

Slovo života

Slovo života je veršem z Bible, které je určeno podle církevního lekcionáře na přislušný měsíc doplněné komentářem k rozjímání. Výborná možnost, jak trávit volné chvilky v Boží blízkosti.

Děti v nouzi - zachraňme děti.

eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Zpravodajství z Izraele. Neschází zde také církvevně zaměřené zpravodajství.


Pravidelné zpravodajství české redakce. Naleznete zde aktuální zpravodajství z Vatikánu a celého světa včetně ČR, doslovné české překlady promluv svatého otce a církevních dokumentů.

Stránka Michala Šebery

Biskupské gymnázium Letovice

Z domova

Polka, která zachránil židovské děti byla za komunistů pronásledována

Od pohledu téměř obyčejná polská stařenka, ve skutečnosti žena, která jako Nicholas Winton nebo Oskar Schindler zachraňovala židovské děti před jistou smrti. Taková je Irena Sendlerowá(1910), dnes již sedmadevadesátiletá stařenka z Varšavy, která byla jednou ze zakladatelek Rady na pomoc Židům - Zegota.

V průběhu druhé světové války, kdy se v Polsku formovaly různé podoby odboje nikdo nevzpomněl na Židy, kteří během nacistických útoku na obyvatelstvo trpěli nejvíce. Irena Sendlerowá, která tomu nechtěla již dál přihlížet využila situace, kdy jí nacističtí pohlaváři svěřili do rukou jako sociální pracovnici správu nad židovským ghettem, kam měla přímý vstup a začala zachraňovat děti polských židů.

Nebylo to sice snadné. Znamenalo to znát dokonale varšavské podzemí, kudy přes spletité uličky tunelů a a kanálů je ve skrytu před nacisty převedla, pořídila jim falešné doklady a umístila do polských katolických rodin, kde byly ukryty až do konce války. Mnohé z nich se již však svých rodičů nedočkalo, protože zemřeli buď v koncentračních táborech a nebo při útoku na židovské ghetto v roce 1943 a o rok nato při varšavském povstání. Výkon to byl doopravdy obdivuhodný, protože za celé čtyři roky zachránila takto 2500 dětí.

Vynikající taktický plán se Zegotě dařil neskutečně dlouho. Nacisté museli proto vyvinout neskutečné úsili, aby dokázali najít alespoň někoho z jejich organizace, a proto připravili na Sendlerowou past. Při prvním možné příležitosti, kdy mohla vysvobodit další dítě z ghetta,  jí nacisté zatkli a krutě vyslýchaly( požadovaly po ní mimo jiné vyzrazení všech rodin, které všechny děti ukrývali před jejich dopadením. Sendlerowá však  i za takto nelidských podmínek se nepodala a neboť ji nacisté pokládali jen za malou rybu, tak jí určily termín popravy. Před oprátkou jí zachránlia až Zegota, která přepadla transport, který jí měl dovézt na popraviště.

Do konce války žila Irena Sendlerowá pod falešným jménem na neznámém místě. Po válce se aktivně vydala jako zdravotní sestra na pomoc všem postiženým. Když však nastoupil komunistický režim v Polsku  k moci, byla nežádoucí a protože pomáhala za vláky Židům, tak namísto poděkování byla režimem neustále perzekuována.

Uznání se jí dostalo až v současném demokratickém Polsku. Dosatala nejvyšší státní vyznamenání, byla nominována na Nobelovu cenu a včera jí dokonce vyjádřil vděčnost polský parlament.

Žádné komentáře
 
(C)Neuvěřitelný svět BiGy, studentská zpravodajská společnost 2006-2008